С течение на времето, те се изтласкват към повърхността от нови клетки, водещи началото си от най-дълбокия слой, който наричаме базален. За негова основа служи т.нар. базална мембрана, която се поддържа от влакна – еластинови и колагенови. Тяхното количество обаче е най-голямо в областта на дермата.
Възникване и развитие на стриите
През по-голямата част от живота, в кожата се поддържа едно относително постоянство в обмяната й, което е гаранция за нейния еластилитет и здравина. Съществуват обаче, определени периоди, когато в организма възникват резки промени, към които той се адаптира. При кожата обаче, като един по-чувствителен орган, тези изменения проличават ясно.
За да обясним какъв е произходът на стриите, трябва да се върнем към съединителните влакна, споменати по-горе. Тяхната функция е да придават якост и еластичност на тъканите. Синтезът им представлява многоетапен процес, който протича в специализирани за целта клетки. Когато в организма настъпят въпросните промени, тази продукция става дефицитна, а влакната постепенно се разреждат. Губейки опора на тези места, епидермисът изтънява и “пропада”. Такива деформации наричаме стрии.
Да се обясни защо нивото на влакната намалява не е лека задача. Повечето специалисти твърдят, че част от катаболитните хормони при човека – глюкокортикостероидите, са главната причина. Така например, когато нарастваме на ръст, в кръвта тяхното количество е значително, което се намесва в синтезата на влакната.
Поради по-доброто си кръвоснабдяване, нововъзникналите стрии имат червеникав цвят. С течение на времето, той избледнява. Затова, когато говорим за стрии, трябва да ги делим на нови и стари.
Малко са частите на тялото, които са защитени от появата на тези белези. Най-често такива се формират около пъпа, гърдите, бедрата, седалището, мишниците и подмишниците, долната част на гърба. С други думи, по-вероятно е те да възникнат на места с по-дебел слой подкожна мастна тъкан.
Предразполагащи към стрии фактори:
- Mеханични:
- бременност
- растеж
- рязко напълняване/отслабване
- тренировки
- Болестни (такива са например състоянията на депресия, синдромът на Кушинг и др.):
- 3. Продължителна употреба на кортикостероиди
Профилактика
Разбира се, най-добре е да предотвратим тези белези, нарушаващи самочувствието ни, отколкото да се налага да ги лекуваме. До каква степен обаче това е възможно? Общо неписано правило в природата е, че крайностите вредят. По своя произход, стриите също са резултат именно от такива крайности в нашата физиология. Поради това може да се каже, че избягвайки най-вече внезапните промени в теглото ни, ние взимаме най-добрата превантивна мярка.
Не винаги обаче можем да контролираме въздействието на собственото ни тяло върху кожата, каквито случаи са тези при бременност и растежът в юношеската възраст. При тях, а и въобще, можем да си помогнем, подобрявайки еластичността на кожата. Трябва да отбележим, че тук генетиката играе важна роля и поради това много хора са по-предразположени към стриите по рождение. Така или иначе, има няколко съвета, които могат да се вземат под внимание:
- използването на хидратанти
- приемът на повече течности
- балансиран хранителен режим
- витамини (основно А, B и С)
- редовните упражнения